Heigh Ho, Heigh Ho, Off to the Farmer's Market I Go

I made a trek to my local farmer’s market, The Peach Stand, (which has the absolute best peaches in the summer and best strawberries in the spring) to find some of the natural health foods that I am trying out this week. I was so excited that I actually found the “Raw Milk” because it is extremely hard to find. If you want to find out who sells raw, organic, certified milk in your area, go to www.realmilk.com.

My extremely small purchase, which you can see here, consisting of one gallon of raw milk, two bison burgers, raw honey, fresh spring mix and one pear, cost over $30. My husband is incredulous that a gallon of milk cost $7.00. Wait until he finds out that the honey was $10!

So, on day two of my adventure I’ve discovered that healthy food does not come cheap. I think that part of the problem with the obesity epidemic in America is that we are manufacturing cheap substitutes and fillers for food, like high fructose corn syrup, partially hydrogenated oil, artificial flavors and preservatives. These fake foods are added to so many food products because it is cheaper for the food manufacturer to produce. Our bodies don’t know what to do with these chemicals and substances and it is wrecking havoc on our health. It is a shame that it is cheaper for a family to buy their dinner off of the dollar menu at McDonald’s than it is for them to purchase fresh fruits, vegetables and protein for a healthy home cooked meal.

I found this interesting article on The Six Most Unhealthy Foods You Should Avoid at All Costs. I’m not big on eliminating entire food groups because I think we should focus more on the healthy food we should eat and not on what we shouldn’t. I also believe that moderation is the key to success. But, let’s try an experiment where we compare the cost of the average “unhealthy” grocery trip to my “healthy” trek to The Peach Stand.

Top Six Unhealthy Foods (Prices at my local Wal-Mart )

  • Soda – .79¢ 
  • Potato Chips – .99¢
  • Doughnuts – .50¢ (per doughnut in deli case)
  • Coffee Cake/Baked Goods – $1.00 (Box of Hostess Cupcakes)
  • Processed Meats/Hot Dog – $2.29
  • Canned Soup – .89¢

Total Cost: $6.46

Six Healthy Foods (Prices at The Peach Stand)

  • Raw Milk – $7.00 
  • Raw Honey – $10.50
  • Bison Burgers – .$9.00
  • Spring Mix – $2.20
  • Pear – 60¢
  • Bee Pollen (not included on this order, but will have to buy next week) – $13.50
  • Total Cost: $42.80

    Quite a difference in cost, $36.34 difference to be precise. Throughout my experiment with healthy eating I’m going to try to find a way to make healthy eating feasible for the budget conscious. Even if we have limited funds we should not subject ourselves to processed foods that will kill us slowly….one bite at a time.

    5 thoughts on “Heigh Ho, Heigh Ho, Off to the Farmer's Market I Go

    1. Hi Stacy!

      First I want to say kudos to you on your weight loss and your goal of eating the 150 best foods!

      But I also think there are some misconceptions about healthy food having to always be super expensive. It’s not necessarily so.

      For example, the milk you bought is just 43 cents per cup. When you think of it that way, its not so bad. The pear you bought is just 60c compared to the 50c doughnut. I got a bag of organic apples for 2.50 that is 31 cents each. Not to mention the Peach Stand is not the most economical place to shop. I get local raw honey for almost half that price at the Charlotte farmer market.

      But it is definitely more effort to read labels and make things from scratch. I will be following your blog and hope to try a few new things out myself. 🙂
      P.S. Swiss chard is delicious, don’t be afraid!

      • Thanks so much for your post and for following my blog! I agree with your points on looking at the expense of fresh food in a different way. I am definitely going to try to find ways to do that as I take on this challenge. I know that in many ways eating healthy can be inexpensive, for example I don’t drink soda, only water, so I save money every time I go out to eat by not having to order a drink. It’s a small thing, but it can add up! 🙂

    2. While it’s true that eating healthy can be more expensive, I myself haven’t found THAT much of a price difference in what I’m buying now as opposed to things I used to buy. It’s true that I don’t buy everything organic but I am eating WAY healthier than I was even 5 years ago. I also think that the extra money spent on healthier fare can lead to LESS money being spent later on…for doctors, drugs, operations…for a whole host of ailments and diseases that a poor diet can produce. One of my friends joked with me the other day, “Going to McDonald’s…$3 value meal today, $3,000 in medical costs tomorrow!” Sadly, this is no joke. I’m sure you know too about the subsidies our government provides to be able to produce and sell the junk you listed above (soda, etc) so cheaply. It’s all about MONEY…make MORE, make it FAST and CHEAP, sell FAST, charge MORE. And don’t forget about all the pharmaceutical companies out there that would literally go out of business if we were eating the way we SHOULD be. Not saying that ALL medicines are bad/not needed ever, but I do believe there are some (and maybe more than we even could know) that would not be needed if people weren’t living on soda and McDonald’s. But, people need to make their money! Crazy but true 🙂

      • It is so funny that you say that because I was going to put that in my last post & then just ran out of time, but I agree with you! Spending a little bit more money now is well worth it in the long run when you consider the health care expenses associated with poor health!

    3. and again stacy.. 7$ of raw milk is cheaper than the so called “Organic Whole Milk” in Walmart. and sad to know that even that is processed milk.. 🙁

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    * Copy This Password *

    * Type Or Paste Password Here *